گاهی اوقات ناخن های دست برآمدگی های عمودی بی ضرری ایجاد می کنند که از کوتیکول تا نوک ناخن کشیده می شوند. برجستگی های عمودی با افزایش سن بیشتر برجسته می شوند. هم چنین ممکن است روی ناخن‌ها خطوط یا لکه‌های سفیدی به دلیل آسیب ایجاد شود، اما این خطوط در نهایت با ناخن رشد کرده و از بین می روند. با این حال، برخی از مشکلات مرتبط با ناخن ممکن است جدی بوده و نیاز به درمان دارد

اگر متوجه هر یک از تغییرات زیر شدید با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید:

 • تغییر در رنگ کل ناخن و یا ایجاد رگه های تیره زیر ناخن
 • تغییر در شکل ناخن
 • نازک شدن یا ضخیم شدن ناخن
 • جدا شدن ناخن از پوست اطراف
 • خونریزی اطراف ناخن
 • تورم یا درد در اطراف ناخن
 • رشد نکردن ناخن ها
 • تغذیه مناسب کلیدی ترین نکته برای داشتن ناخن های سالم

  برای داشتن ناخن های محکم لازم است به دریافت ترکیبات زیر توجه لازم را داشته باشید:

  بیوتین (ویتامین B7)

  بیوتین بیشترین غلظت را در جگر دارد؛ اما می‌توان آن را در زرده تخم مرغ، لبنیات، مخمر، ماهی قزل آلا، آووکادو، آجیل، و گل کلم نیز یافت.

  سایر ویتامین های گروه ب

  فولات را می توان در سبزیجات تیره، مرکبات، لوبیا، نخود، عدس، آجیل و آووکادو یافت. از سوی دیگر، B12 عمدتاً در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود. برای خرید مکمل اصل با کد تخفیف داروکده از سایت تخفیف هات خرید کنید.

  آهن

  بدن ما آهن موجود در غذاهای حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم مرغ را بهتر از غذاهای گیاهی مانند سبزیجات با برگ سبز تیره، بادام زمینی، لوبیا و سایر غذاها جذب می کند. با این حال، خوردن یک غذای غنی از ویتامین C همراه با منبع غذایی آهن گیاهی، جذب را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، خوردن پرتقال و توت فرنگی در کنار سالاد اسفناج با لوبیا و دانه ها، جذب آهن را بهبود می بخشد.

  پروتئین

  پروتئین را می توان در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات و همچنین غذاهای گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل و غلات کامل یافت.

  امگا 3

  ماهی های مانند سالمون، قزل آلا، ماهی تن و ساردین حاوی مقادیر زیادی از امگا 3 هستند. اما این ترکیب را می توان در گردو، سویا، تخم مرغ، دانه چیا و دانه کتان نیز یافت.

  زینک

  پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم مرغ منابع غنی روی هستند. با این حال، سویا، نخود، لوبیا سیاه، مغزها (مانند بادام و بادام هندی) نیز حاوی آن هستند.

  ویتامین C

  توت فرنگی و کیوی سطوح بالایی از ویتامین C دارند. ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند که به طور طبیعی ناخن ها را انعطاف پذیرتر می کند.


 • منبع:
  https://www.darukade.com/mag/articles/others-8/how-to-take-care-of-our-nails-1106